To może być lato pełne wrażeń
Zagraj w siatkówkę, bilarda, lotki lub cymbergaj - wybór należy do Ciebie! Możesz też zwiedzić piękne jezioro korzystając z rowerów wodnych, kajaków lub łodzi. A jeśli nie zabierzesz własnego jednośladu, nie martw się - u nas możesz wypożyczyć rower i cieszyć się aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Wyrusz na piesze lub rowerowe wycieczki, poznaj malownicze szlaki i krajobrazy, spróbuj swoich sił w wędkarstwie, czy też zrelaksuj się na plaży. Przyjedź i spędź czas wśród wspaniałych krajobrazów, pełnych wrażeń i niezapomnianych chwil!
W zasięgu pieszej wycieczki Leśna Ścieżka Dydaktyczna i Izba Leśna Nadleśnictwa Lidzbark. Na terenie naszej gminy można zwiedzić Warmińsko-Mazurskie Muzeum Pożanictwa, Muzeum Przyrody i Muzeum Etnograniczne w siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego oraz Muzeum Leśne Nadleśnictwa Lidzbark.
Akrakcyjny turystycznie teren oferuje wiele kilometrów pieszych i rowerowych szlaków. Na mapce naniesiono leśne szlaki Nadleśnictwa Lidzbark. W bliskim sąsiedztwie Piaseczna w 2018 roku powstała najdłuższa w północnej Polsce trasa rowerowa typu Singletrack, która zawiera techniczne sekcje z zakrętów, band i muld.
Popularnym sposobem poznania okolicy są spływy rzeką Wel, która przybiera charakter rzeki górskiej.
W odległości kilku kilometrów od Piaseczna można też skorzystać m.in. z jazdy konnej, wyciągu tubingowego, strzelniczy sportowej, toru quadowego, ścianki wspinaczkowej i parków linowych.
Szumny Zdrój chroni potężnych rozmiarów niszę źródliskową o 40 metrowych zboczach porośniętych naturalnym grądem zboczowym. Znajduje się tu m.in. stanowisko czosnku niedźwiedziego - gatunku górskiego. Ten fragment jest rezerwatem ścisłym. Rośnie tu grąd z kilkudziesięcioma 180-200-letnimi sosnami.
Jar Brynicy utworzony w 1958 r. chroni odcinek rzeki oraz przyległy do niej las. W tym miejscu rzeka płynie przez malowniczy i niedostępny jar o 40-50 metrowych zboczach. Rosną tu 24 gatunki roślin chronionych.
Klonowo to rezerwat z pięknym, niemal 200-letnim drzewostanem grądowym.
Ostrowy nad Brynicą obejmuje wyspę mineralną otoczoną podmokłymi łąkami, z roślinnością ciepłolubną.
Czarny Bryńsk rezerwat florystyczny utworzony dla ochrony kłoci wiechowatej - rośliny rośnie tu poza swoim zasięgiem
Mszar Płociczno jest największym rezerwatem w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym, zajmującym ponad 182 ha. Obejmuje torfowisko niskie i przejściowe wraz z przyległym borem sosnowym.
Piekiełko obejmuje jest przełomowy odcinek rzeki Wel. Rzeka tu ma charakter szumiącego potoku górskiego, cechuje się znacznym spadkiem, nieco krętym biegiem i kamienistym dnem. Na kamieniach występuje krasnorost Hildenbrandtia rivularis - wskaźnik czystych wód.
Ścieżka przyrodniczo-leśna "Nad Jeziorem Lidzbarskim" to trasa piesza o długości około 2,5 km. Ścieżka przygotowana przez Nadleśnictwo Lidzbark. Na szlaku można poznać pojęcie grądów, liczne tablice informują o całorocznej pracy leśnika oraz o łowiectwie. Z pomostu ciekawy widok na Jezioro Lidzbarskie. Trasa biegnie częściowo Aleją Dębów Pomnikowych
Ścieżka przyrodniczo-leśna Ośrodka Hodowli Zwierzyny Konopaty o długości 1 km zawiera tablice edukacyjne o tematyce łowieckiej oraz urządzenia pokazowe związane z obserwacją zwierząt. Zagrody z muflonami, dzikiem i bażantami. Tablice służąca poznaniu tropów zwierząt
Muzeum Nadleśnictwa Lidzbark, w którym można zwiedzić sprzęt i urządzenia stosowane dawniej w leśnictwie, tablice dotyczące zagadnień leśnych oraz przekroje różnych gatunków drzew. Wśród eksponatów sprzęt do żywicowania, sprzęt do pomiaru i cechowania drewna, urządzenia stosowane w ochronie lasu, a także stara centralka telefoniczna i pierwszy komputer Nadleśnictwa Lidzbark.
Muzeum mieści się w siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu. Eksonaty prezentują wypchane zwierzęta oraz zielniki zawierające m.in. wiele chronionych gatunków roślin. W muzeum znajduje się również ekspozycja skał wraz z mapą, dzięki której istnieje możliwość określenia pochodzenia poszczególnych minerałów. W jednej z sal ustawiono plastyczną makietę rezerwatu przyrody "Piekiełko", oraz nagłośnienie z kolekcją głosów ptaków.
Muzeum prowadzone przez Welski Park Krajobrazowy, w jego siedzibie w Jeleniu. Wśród eksponatów znajdują się m.in. stare żelazka na duszę i węgiel, maglownice, przyrządy do wydobywania torfu, narzędzia rolnicze, wyposażenie dawnej sali szkolnej, liczne dokumenty, pieniądze oraz stare fotografie wartościowych pod względem historycznym budynków i innych obiektów budowlanych z pobliskiego terenu.
Pierwsze w Polsce muzeum tego typu powstało w Lidzbarku. W Warmińsko-Mazurskim Muzeum Pożarnictwa zgromadzono liczne przedmioty związane z historią pożarnictwa: sprzęt przeciwpożarowy z XIX i XX w., sztandary, mundury i fotografie strażackie oraz różnego typu odznaczenia i stare dokumenty. W muzeum znajdują się również eksponaty związane z historią Lidzbarka.